Adwokat adwokatowi nierówny. Kiedy i jak korzystać z pomocy prawnej?
Prawo jest niezwykle skomplikowana częścią rzeczywistości. Reguluje ono niemal każdy aspekt naszej codzienności. Mimo iż na co dzień możemy nie zdawać sobie sprawy z siły jego oddziaływania, wystarczy założyć firmę, pełnić określone zawody lub po prostu stanąć przed koniecznością sformalizowania rozwodu czy przejęcia spadku, by zrozumieć, z jak niezwykle złożoną sferą mamy do czynienia. Przy okazji, warto obalić kilka stereotypów, które są w naszej świadomości nierozerwalnie związane ze światem prawa.
Potrzebujesz pomocy? Wybierz prawnika o odpowiedniej specjalizacji
We wstępie artykułu wymieniono zaledwie kilka przykładów pokazujących, jak różnorodne mogą być zagadnienia w świecie reguł prawnych. Niemożliwym jest, aby jeden specjalista przyswoił kompletną wiedzą przypisaną każdej z dziedzin. Dlatego, chcąc podjąć współpracę z jurystą, zidentyfikujmy najpierw nasz problem. Chcąc zasięgnąć konsultacji prawnych przy zakładaniu lub rozszerzaniu działalności gospodarczej, nie mamy po co iść do adwokata działającego w obrębie prawa karnego. Znajdując prawnika zajmującego się kwestiami, w których zawiera się nasz problem, oszczędzimy czas i pieniądze, jednocześnie zyskując pewność, iż zasięgniemy pomocy u osoby posiadającej odpowiednie kompetencje.
Nie każda wizyta w kancelarii adwokackiej stanowi preludium sprawy sądowej
Seriale i filmy bardzo często tworzą stereotyp, jakoby do prawnika trzeba było iść jedynie w przypadku konieczności stawienia się w sądzie. To nieprawda. W rzeczywistości, adwokat pomoże klientowi także w załatwianiu spraw formalnych czy w mediacjach, które w żadnym wypadku nie muszą się odbywać w sali rozpraw. Podpisujesz ważną umowę o współpracy z drugą firmą? Chcesz przepisać na dzieci swój majątek? Zamierzasz w legalny sposób zadbać o optymalizację podatków? Kancelaria adwokacka jest pierwszym miejscem, do którego powinieneś się udać.
Korzystanie z pomocy prawnej nie musi wiązać się z ogromnymi wydatkami
Istnieje wiele możliwości skorzystania z bezpłatnych konsultacji z jurystą. Samorządy oraz organizacje pozarządowe nawiązują współpracę z prawnikami, do których w określonych dniach i godzinach można zgłosić się na niezobowiązującą rozmowę, bez konieczności wnoszenia jakiejkolwiek opłaty. Szczególnie często takie inicjatywy są tworzone przez różnorakie fundacje, centra pomocowe oraz ośrodki wsparcia. Jeżeli ciąży na nas kłopot, możemy udać się np. do okolicznego MOPS-u czy fundacji charytatywnej z prośbą o pomoc. Pamiętajmy jednak, iż korzystać z tego typu usług mogą raczej tylko osoby fizyczne. Spotkania tego rodzaju mają bowiem pomagać zwykłym ludziom, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z pomocy adwokata. Jeżeli sprawa jest poważna, możliwe jest nawiązanie współpracy długoterminowej za pośrednictwem organizacji prowadzącej współpracę z danym prawnikiem.
Zawsze można znaleźć rozwiązanie problemu
Przedstawione informacje jasno pokazują, iż kancelaria adwokacka w Olsztynie może pomóc każdemu. Wystarczy skierować swoje kroki do specjalisty zajmującego się odpowiednią sferą prawną. Przy odrobinie wysiłku i cierpliwości, możliwe jest skorzystanie z wiedzy adwokata z Olsztyna bezpłatnie, szczególnie jeśli zgłosimy się do odpowiednich organizacji pozarządowych. Pamiętajmy, że każdy problem da się rozwiązać, a prawnicy wcale nie są grupą społeczną oddaloną od codziennych spraw społeczeństwa. Wręcz przeciwnie, oni właśnie od tego są. Dlatego warto korzystać z ich pomocy.